• 45 Sok.No:3/B Sasalı-İZMİR

  • Bize Ulaşın : 0 538 258 38 62

Çatı İzolasyon

spreyci1Çatı izolasyonu sistemleri içinde bir çok çatı kaplama sistemi bulunmakla birlikte günümüz koşullarında en çok kullanılan sistem başlıca arduzalı diye tabir ediken kumlu membran, kiremit,onduline,shingle,ve sandviç panellerdir binadaki yapılmış çatı projeleri içinde Çatı yapı elemanı, bina dış kabuğunun önemli bir parçasıdır.
Sistemde ilgili bileşen ve malzeme kullanımı ve detaylandırılması ile kullanıcılar için gerekli konfor koşullarını sağlaması gerekirken aynı zamanda uygulandığı binanın tamamlayıcı, kimi zaman ise ön plana çıkan mimari bir unsuru olmaktadır.

Çatılar; geleneksel ve ters çatı olarak iki farklı sistemde incelemek mümkündür. Geleneksel teras yalıtımında, ısı yalıtım malzemeleri su yalıtım tabakasının altına ve yapı betonu üzerine yerleştirilir. Bu sistemde su yalıtım tabakası çatı yapısının geri kalan kısımlarından farklı olarak büyük sıcaklık dalgalanmalarına maruz kalıp, kolayca kısa sürede bozulabilir.
Su buharı bitüm esaslı su yalıtım malzemesini geçemediği için yoğunlaşarak ısı yalıtım malzemesini ıslatmakta ve malzemenin yalıtım özelliğini kaybetmesine yol açmaktadır.Bu nedenle ;su yalıtım tabakası altında yoğunlaşma ve hava kabarcıklarını önlemek için yapı betonu ve ısı yalıtımı arasına bir buhar kesici konulması gerekir. Ters teras çatıda, ısı yalıtım malzemeleri su yalıtım tabakasının üzerine yerleştirerek geleneksel teras yalıtımında karşılaşılan problemler çözümlenmiş olur.